Albanian Bible

2 Gjonit 1

3 Gjonit

Return to Index

Chapter 1

1

Sepse u gėzova shumė kur erdhėn disa vėllezėr dhe dėshmuan pėr besnikėrinė tėnde ndaj sė vėrtetės, se si ecėn ti nė tė vėrtetėn.

2

Nuk kam gėzim mė tė madh nga ky: tė dėgjoj se bijtė e mi ecin nė tė vėrtetėn.

3

Shumė i dashur, ti vepron me besnikėri nė tė gjitha ato qė bėn pėr vėllezėrit dhe tė huajt.

4

Ata dėshmuan pėr dashurinė tėnde pėrpara kishės; dhe ti tė bėsh mirė tė gujdesėsh pėr udhėtimin e tyre nė mėnyrė tė denjė pėr Perėndinė,

5

sepse ata dolėn pėr emrin e tij, pa marrė asgjė nga johebrenjtė.

6

Ne e kemi pėr detyrė, pra, t`i presim kėta njerėz, qė tė jemi bashkėpunėtorė nė ēėshtjen e sė vėrtetės.

7

I shkrova kishės, por Diotrefi, qė do tė jetė i pari ndėr ta, nuk na pret.

8

Prandaj, po tė vij, do t`i kujtoj atij veprat qė bėn, duke folur fjalė tė liga kundėr nesh; dhe duke mos u mjaftuar me kėto, ai vetė nuk i pret vėllezėrit dhe i ndalon ata qė duan t`i presin e i pėrjashton nga kisha.

9

Shumė i dashur, mos imito tė keqen, por tė mirėn. Ai qė bėn tė mirėn ėshtė nga Perėndia, por ai qė bėn tė keqen nuk e ka parė Perėndinė.

10

Pėr Demetrin tė gjithė dėshmojnė, madje edhe vetė e vėrteta; edhe ne dėshmojmė pėr tė, dhe ti e di se dėshmia jonė ėshtė e vėrtetė.

11

Kisha shumė pėr tė tė shkruar, por nuk dua tė tė shkruaj me bojė e penė;

12

por shpresoj tė tė shoh sė shpejti dhe do tė flasim gojarisht.

13

Paqja me ty. Tė pėrshėndesin miqtė. Pėrshėndeti miqtė njė pėr njė.

14

Juda, shėrbėtor i Jezu Krishtit dhe vėllai i Jakobit, tė thirrurve qė u shenjtėruan nė Perėndinė Atė dhe tė ruajtur nė Jezu Krisht:

Juda 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: