Albanian Bible

1 Gjonit 5

2 Gjonit

Return to Index

Chapter 1

1

hiri, mėshira dhe paqja qofshin me ju nga Perėndia Ati dhe nga Zoti Jezu Krisht, Biri i tė Atit, nė tė vėrtetė dhe nė dashuri.

2

U gėzova fort qė gjeta disa nga bijtė e tu duke ecur nė tė vėrtetėn, sipas urdhėrimit qė morėm nga Ati.

3

Dhe tani tė lutem ty, zonjė, jo sikur po tė shkruaj njė urdhėrim tė ri, por atė qė kishim pasur nga fillimi, qė ta duam njėri-tjetrin.

4

Dhe kjo ėshtė dashuria, tė ecim sipas urdhėrimeve tė tij. Sikurse e dėgjuat nga fillimi, ky ėshtė urdhėrimi qė morėm, qė tė ecni nė tė.

5

Sepse nė botė kanė dalė shumė mashtrues, tė cilėt nuk rrėfejnė se Jezu Krishti ka ardhur nė mish; ky ėshtė mashtruesi dhe antikrishti.

6

Bėni kujdes se mos humbni fryti i gjėrave tė kryera, por bėni nė menyrė tė merrni njė shpėrblim tė plotė.

7

Kushdo qė shkon tej dhe nuk qėndron nė doktrinėn e Krishtit, nuk ka Perėndi; kush qėndron nė doktrinėn e Krishtit, ka Atin dhe Birin.

8

Nė qoftė se dikush vjen tek ju dhe nuk sjell kėtė doktrinė, mos e pranoni nė shtėpi dhe mos e pėrshėndetni,

9

sepse ai qė e pėrshėndet bėhet pjestar nė veprat e tij tė liga.

10

Megjithse kisha shumė gjėra pėr t`ju shkruar, nuk desha ta bėjė me letėr dhe bojė, por shpresoj tė vij te ju dhe t`ju flas me gojė, qė gėzimi juaj tė jetė i plotė.

11

Bijtė e motrės sate tė zgjedhur tė pėrshėndesin. Amen.

12

Plaku, Gajit shumė tė dashur, tė cilin unė e dua nė tė vėrtetė.

13

Shumė i dashur, unė dėshiroj tė kesh mbarėsi nė ēdo gjė dhe tė gėzosh shėndet tė mirė, ashtu si ka mbarėsi shpirti yt.

3 Gjonit 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: