Albanian Bible

2 Timoteut 1

2 Timoteut

Return to Index

Chapter 2

1

dhe ato qė dėgjove nga unė pėrpara shumė dėshmitarėve, jepua njerėzve besnikė, qė do tė jenė tė aftė tė mėsojnė edhe tė tjerė.

2

Ti, pra, duro pjesėn tėnde tė vuajtjeve, si njė ushtar i mirė i Jezu Krishtit.

3

Sepse asnjė nga ata qė shkojnė ushtarė nuk ngatėrrohet me punėrat e jetės, qė t`i pėlqejė atij qė e mori ushtar.

4

Po ashtu, nėse dikush merr pjesė nė gara, nuk kurorėzohet po tė mos ketė luftuar sipas rregullave.

5

Bujku qė mundohet duhet ta marrė i pari pjesėn e fryteve.

6

Mendo pėr ato qė tė them, sepse Zoti do tė tė japė mend pėr tė gjitha.

7

Kujto qė Jezu Krishti, nga fisi i Davidit, u ngjall sė vdekuri sipas ungjillit tim,

8

pėr tė cilin unė po vuaj deri edhe nė pranga posi keqbėrės; por fjala e Perėndisė nuk lidhet nė pranga.

9

Prandaj unė i duroj tė gjitha pėr shkak tė tė zgjedhurve, qė ata tė kenė shpėtimin qė ėshtė nė Krishtin Jezus, bashkė me lavdi tė pėrjetshme.

10

Kjo fjalė ėshtė e vėrtetė, sepse, nėse ne vdiqėm me tė, me tė edhe do tė rrojmė;

11

nė qoftė se vuajmė, do tė mbretėrojmė bashkė me tė; po ta mohojmė, edhe ai do tė na mohojė.

12

Nėse jemi tė pabesė, ai mbetet besnik, sepse ai nuk mund tė mohojė vetveten.

13

Ua kujto atyre kėto gjėra, duke u pėrbetuar pėrpara Zotit tė mos hahen kot me fjalė pa asnjė dobi, nė dėm tė atyre qė dėgjojnė.

14

Mundohu tė dalėsh pėrpara Perėndisė si i sprovuar, si punėtor qė nuk ka pse tė turpėrohet, qė thotė drejt fjalėn e sė vėrtetės.

15

Shmangu nga fjalėt e kota dhe profane, sepse do tė ēojnė nė pabesi,

16

dhe fjala e tyre do tė brejė si njė gangrenė; ndėr kėta janė Himeneu dhe Fileti,

17

tė cilėt dolėn jashtė rrugės sė tė vėrtetės, duke thėnė se ringjallja ka ngjarė dhe pėrmbysin besimin e disave.

18

Megjithatė themeli i fortė i Perėndisė qėndron i patundur, dhe ka kėtė vulė: "Zoti i njeh tė vetėt", dhe: "Le t`i largohet paudhėsisė kushdo qė pėrmend emrin e Krishtit".

19

Nė njė shtėpi tė madhe nuk ka vetėm enė prej ari dhe argjendi, por edhe prej druri dhe balte; disa pėr tė nderuar; tė tjerat pėr tė mos nderuar.

20

Pra, nė qoftė se dikush pastrohet nga kėto gjėra, do tė jetė njė enė nderi, e shenjtėruar dhe e dobishme pėr tė zotin, e pėrgatitur pėr ēdo vepėr tė mirė.

21

Largohu nga pasionet rinore dhe bjeru pas drejtėsisė, besimit, dashurisė dhe paqes bashkė me ata qė e thėrresin nė ndihmė Zotin me zemėr tė pastėr.

22

Shmang gjithashtu diskutimet e marra dhe pa mend, duke ditur se shkaktojnė grindje.

23

Sepse shėrbėtori i Zotit nuk duhet tė zihet, por tė jetė i butė me tė gjithė, i aftė pėr tė mėsuar njerėzit dhe i durueshėm,

24

duke i mėsuar me butėsi kundėrshtarėt, me shpresė se Perėndia ua jep atyre tė pendohen, qė arrijnė tė njohin tė vėrtetėn,

25

dhe tė vijnė nė vete, duke shpėtuar nga laku i djallit, qė i ka zėnė robėr tė vullnetit tė tij.

26

Dhe dije kėtė: nė ditėt e fundit do tė vijnė kohė tė vėshtira,

2 Timoteut 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: